Vieni iš paskutinių darbų, kuriuos atlikome patys iki atiduodant meistrams darbuotis – elektros vedžiojimas ir santechnika (be grindų šildymo).

Elektra

Pasikartosiu kaip užstrigus kasetė – namas bus paprotintas. Taip pat apsisprendžiau daryti laidinę sistemą pagrindinėms funkcijoms:

 • apšvietimui;
 • rozečių valdymui;
 • žaliuzių/roletų valdymui;
 • šildymui;
 • lauko vaizdo kameroms;
 • signalizacijai (apsaugos ir gaisrinei);
 • temperatūros sensoriams (kambario ir grindų).

Nors ir nestovi ant belaidžių technologijų ir planavau apsieiti be jų, bet turbūt porą ZigBee davikliukų reikės užkabinti, jei įtiks man jie, bet apie tai kitą kartą.

Elektros skydas

Elektros skydas pakankamai didelis, su priverstine ventiliacija jei prireiks, bet jau pradedu abejot, kad ten viskas tilps. 🙂

Skydas šiai dienai

Elektros lizdai ir kiti jėgos kabeliai

 • Beveik visi elektros lizdų taškai gavo atskirus jėgos kabelius iš centrinės skydinės. Naudojau apvalius 3 gyslų 2.5mm2 kabelius. Kitaip turbūt nesugalvosi. Beveik visi tai todėl, kad kai kur buvo elektros lizdai vienoje vertikalėje, bet skirtinguose aukščiuose (pvz.: prie grindų 30cm aukštyje, 110cm aukštyje, ir 160cm aukštyje – čia konkrečiai prie buitinės technikos virtuvėje), tad tokius lizdus apjungiau.
 • Kai kur elektros lizdai gavo net du jėgos kabelius – pavyzdžiui ten kur stovės eglutė. Toje vietoje bus galima turėti du elektros lizdus, vieną valdomą, vieną ne, arba valdomus skirtingai.
 • Vesti į visus lizdų taškus atskirą kabelį pasirinkau dėl to, kad reikalui esant būtų galima tas rozetes valdyti ir jokių ten užžiedinimų. Visų tikrai neketinu valdyti, žiūrėsim pagal poreikį ir tada skydinėje bus nesunku pajungti ant rėlės.
 • Kai kurios rozetės gavo FTP (taip – ne UTP, o FTP) kabelį kurį bus galima panaudoti sensoriams.
 • Atskirus jėgos kabelius iš centrinės spintos gavo ir elektra šildomos grindys voniose, ir ventiliatoriai. Jokių ten užmaitinimų kartu nuo šviesos.
Vamzdelis grindų temperatūros sensoriui, rozetės

Jungtukai

 • Su jungtukais viskas paprasta – kiekvienas jungtukų taškas gavo po vieną FTP kabelį. Su vienu kabeliu bus galima pajungti iki 7 jungtukų, viską valdys kontroleris. Jokių ten galimybių pajungti 100 metų senumo technologijomis per jungtuką vedant fazę ar nulį nebeliko. Daug dėmesio kabeliui neskyriau – pasirinkau Lanberg FTP kabelį. Turbūt galima rinktis ir UTP, bet kai kaina skiriasi nežymiai, tai papildoma apsauga nuo trikdžių nepakenks. Nors šiaip mano pasirinktas kontroleris turi trikdžių filtrą ant įvesčių.
 • Kur daugiau jungtukų, atvestas papildomas FTP kabelis sensoriams. Kur jungtukų tik vienas ar du – panaudosiu tą patį jungtukų kabelį ir sensoriams. Apie sensoryną parašysiu atskirai.

Žaliuzės, roletai ir užuolaidos

Ketinu aktyviau kovoti su saulės teikiama pertekline šiluma, tad būtina kažkokiu būdu kontroliuoti pro langus patenkantį šviesos kiekį automatiškai.

 • 4 pietiniai/pietvakariniai langai gavo 4 gyslų laidus lauko žaliuzėm;
 • Visi vidaus langai (išskyrus katilinę ir garažą) taip pat gavo laidus vidaus užuolaidom/roletam. Jokių ten šniūriukų ar virvučių – dar šuo nutampys.

Žaliuzių kabelių bene daugiausiai ir gavosi.

Apšvietimas

Daugiausiai galvos skausmo kėlė apšvietimas. Norai labai aiškūs – turėti visur ar beveik visur reguliuojamo intensyvumo apšvietimą. Iš pradžių galvojau, kad kaip ir viską, vesiu į centrinę dėžę, bet vis gi fizika pasakė ne. Visas apšvietimas kabės ant 12V (aukštesnės įtampos lempučių pasirinkimo nėra), o LED juostos ant 24V, todėl su tokia įtampa per ilgą laidą atsiranda nuostolių problema. Teko daryti nuolaidas.

 • Apšvietimo valdymas buvo išskirstytas į 4 centrinius taškus, kurie daugmaž vienodai nutolę nuo apšviečiamų vietų. Juos suslapstėm spintų lubose, drabužinėj ar garaže, kad nebūtų jokių dėžučių ir durelių matomose vietose.
 • Į kiekvieną centrinį tašką atkeliauja 3 gyslų 1.5mm2 kabelis, kuriuo bus 220V, o jau paskirstymo dėžėj bus atitinkamas trafas.
 • Į kiekvieną centrinį tašką atkeliauja po 1 FTP kabelį valdymui ir dar po vieną laidą tinklui. O maža ką. Apie apšvietimą irgi parašysiu atskirai, vos tik turėsiu veikiantį prototipą name, o ne ant stalo.
Vienas šviesos laidyno mazgų

Garso sistema

Kaip ir esu numatęs multi-room audio, tad kiekvienas kambarys ir dušas gavo po laidą ar du garso kolonėlei lubose. Stebuklų ir garso kokybės nesitikiu iš tokios instaliacijos, bet foninę muziką turėti smagu.

Tinklas ir apsaugos kameros

 • Televizorių vietos, darbo stalų vietos, ir pakabinamų planšečių vietos (tokios numatytos 3) gavo CAT7 SFTP kabelius. CAT7 UTP net nebūna, arba bent neturėtų būti. Sakysite, kad ir CAT5e sočiai. Tai jo – sočiai. Ir pradžioj buvau numatęs dėti CAT6a, bet dėl karantino įkarščio 6a nepavyko greitai gauti, todėl pirkau CAT7. O CAT5e nesirinkau dėl kelių priežasčių:
  • Kaip IT srities atstovui, į savo namą dėtis senieną atrodė pamoina. Tiesiog pamoina ir viskas.
  • Dauguma ar beveik visi CAT5e kabeliai draugauja tik su PoE (power over ethernet) pirmo lygio standartu arba max antru. T.y. fizikinės savybės ir terminiai limitai nėra tinkami užmaitinti daugiau nei 15W energetinio galingumo naudojančių prietaisų. O dauguma normalesnių WiFi access pointų gali kapoti ir 20W. Net specifikacijoj nurodoma, kad yra PoE+ (2 kategorija iki 30W). Mano pasirinkti kabeliai tinkami 3 kategorijai iki 60W. Už televizorių ketinu slėpti per PoE maitinamus WiFi access point’us.
 • Lauke taip pat numačiau kelias stebėjimo kameras.

Santechnika

Su santechnika nieko ypatingo – presuojami antgaliai. Net pavyko gauti presavimo aparatą, nereikėjo nuomotis.

 • Vandens skirstymui panaudotas kolektorius, tad kiekvieną kontūrą galima uždaryti atskirai;
 • Visi šilto vandens taškai gavo recirkuliacijos kontūrą šiltam vandeniui. Pirmas aukštas pagal atstumus kaip ir galėjo apsieiti, bet na negi gaila?
 • Recirkuliacija kiek įmanoma arčiau išėjimo į vandens maišytuvą;
 • Visi vandens taškai gaus ir temperatūros daviklį, kad be reikalo recirkuliacijos siurblys nesisuktų. Temperatūros davikliui padarytas vamzdelis, tad daviklį bus nesunku pakeist sugedus.
Vandens maišytuvo taškas su recirkuliacija
Šalto vandens mazgas nebaigtas rinkti. Yra dar ir jegos kabelis vandens sklendei, ir FTP kabelis skaitikliui

Kondicionavimas

Nesu didelis kondicionierių fanas. Net mašinoj naudoju tik iš reikalo, dažniau važinėju atsidaręs langus ar liuką. Bet šitą reikalą vis gi nusimatėm. Šiaip gal ir nereikėtų, bet nu visiškai nepakenčiu kai reikia miegoti, o būna karšta, lipnu ir visos kitos iš to kylančios problemos. O ir klimatas šiltėja. Tai geriau dirbtinai vėsiau, bet apsikabinus D. Bandysiu kažkaip automatizuoti, kad atšaldytų dar iki miego.

 • Miegamąjame atitempti freono vamzdeliai ir elektros laidai. Padarytas kondensato nutekėjimas į bendrą kanalizaciją, viskas sudėta į specialią dėžutę, kuri bus užtinkuota, ir kol nebus bloko, jos net nesimatys. Kai jau nuspręsim, kad reikia, beliks nusipirkti blokus ir pastatyti. Jei neprireiks – pora šimtų eurų bus palaidoti sienoje ateities kartoms.
 • Vis gi prie kondicionierių netempiau tinklo kabelio, nes pasižiūrėjau, kad jau menkai kas palaiko laidinį pajungimą, tad teks šitoj vietoj valdyti per WiFi.
 • Kad jau miegamasis gavo kondicionieriaus bloką, tai ta proga ir pirmo aukšto svetainė gavo vieną bloko vietą su tokia pat užtinkuojama dėžute.
Vienas iš dviejų kondicionieriaus mazgų su užtinkuojamomis dėžutėmis.

Bonus: statuso update’as

Meistrai apšiltino stogą akmens vata – gerokai užtilo triukšmas iš aplinkos. Toliau greitu metu pradės sienas tinkuoti, apie tai daug rašyt nebus ką. Jokių gipsinių pertvarų nėra ir nebus, tai su sienom kaip ir viskas. Kitas įrašas turbūt bus apie centrinį namo kontrolerį (pirmas žingsnis išmanaus namo link).

Bonus 2: pradedančiųjų automechanikų būrelis

Vieną gražią dieną važiuojant iš pasimatymo su D padirbėti į namą, po vieno jaunatviškesnio apsilenkimo, bolido skydelyje užsižiebė raudonas pranešimas – battery charging fault. Multimedijos ekranas dar daug ten visko rašė, bet esminis pranešimas buvo, kad gal tu jau nebevažiuok išvis ir tralą kviesk. P tokius inžinierių grąsinimus ignoravo, ir važiavo toliau. Dar statybvietėj užkūriau iš naujo, viskas ok. Po darbų užkūrus ir pavažiavus 100 metrų klaida grįžo. Bevažiuojant jau apgalvojau, kaip lupsiu lauk generatorių ir vešiu remontui. Paskui pagalvojau, kad su 80tūkst. rida per anksti generatoriui gesti, tai bent ant kompo reikės pasijungti pradžioj. Vis gi vizualinė apžiūra greit parodė tikrąją priežastį:

Iš generatoriaus diržo liko tik kažkokie makaronai

Priešistorė: paskutinį kart keisdamas tepalus, sugebėjau kažkaip pažeist ar tai perspausti tepalo filtro dangtelio tarpinę, tad maloniai, bet lėtai sunkėsi tepalas ir lašėjo tiesiai ant diržo. Draugas dar kaip tyčia užsiminė, kad po kontakto su tepalu – diržai keičiami. Galvojau laikys tas diržas ilgiau nei 5 tūkst. km… Tai gerai kad ne kokioj kelionėj ilgoj. Žodžiu, jei jau sukontaktavo dirželis su tepalu – nelaukit. 🙂